Đumbir je lekovita biljka poreklom iz Kine. U primeni se koristi samo njegov koren koji je ljutkastog ukusa sa mirisom citrusa. Najzastupljeni oblik korišćenja đumbira je u vidu začina ali takođe se od njega može kuvati i čaj, dok se koren može rendati i mešati sa medom.
Odavnina đumbir se koristio kao prirodni lek protiv kašlja i respiratornih infekcija. U današnje vreme poznata je šira primena njegovog lekovitog dejstva:
-Odličan je za detoksikaciju organizma
-pomaže kod čira na želudcu
-delatvoran je u prevenciji i lečenju dijabetesa
-efikasan je u borbi protiv različitih bakterijskih infekcija
-odlično je sredstvo za umirenje i otklanjanje bolova
-snižava holesterol i visok krvni pritisak-olakšava prehladu, kašalji i respiratorne infekcije
-pospešuje rad jetre.
Kada pogledamo sastav đumbira, on je bogat vlaknima, mineralima kao što su magnezijum, bakar, natrijum, kalijum, mangan ali i vitaminima kao što je vitamin C i B6. Iz korena đumbira dobijamo gingerol, vrstu uljane smole, koja je veoma jak antioksidant i protivzapaljensko sredstvo.
Na 100g svežeg đumbira, imamo:
-18g ugljenih hidrata,
-0,75g masti i
-1,82g proteina.
Đumbir sprečava i nastanak mnogih bakterijskih infekcija. Ubrzava metabolizam, razbija nagomilane toksine i masne naslage. Smanjuje nivo hormona stresa-kortizola u organizmu, poboljšava varenje i deluje blagotvorno na opšte energetsko stanje ogranizma.
Kako prepoznati i odabrati svež đumbir?
-Mora biti čvrst na dodir.
-Kožica treba da bude tanka i glatka.
-Mladi koren nije potrebno ljuštiti.
Kad đumbir malo duže stoji, njegova kora je grublja i deblja pri ljuštenju.
Kako napraviti čaj od đumbira
(Za 1l čaja) Oko 5-10 cm korena đumbira oljuštite i isecite na tanke kolutiće i stavite u proključalu vodu (1l). Ostavite da stoji 5-10 minuta u zavisnosti od toga koliko jakog intenziteta želite da bude.